Založ si blog

Cynické lži o sankciách proti Rusku

Na blogu SME som si prečítal priam cynický článok o protiruských sankciách s názvom Nad Ruskom sa sťahujú mraky. Tímlíder strany SaS pre obranu Ivan Bilohuščin sa „vytešuje“, že konečne „začínajú fungovať“. V skutočnosti to tvrdí na základe bludov, ktoré nijako neovplyvňujú Moskvu v pokračovaní bojov na Ukrajine.

Nemá zmysel opakovať, nad čím sa autor tak teší, kto chce, prečíta si sám. Dôležitejšie je niečo iné. Cynizmus, s akým sa tento typ ľudí na samotné sankcie pozerá. Pre nich sú potvrdením funkčnosti sankcií hospodárske škody v ich dôsledku: že Rusi stratili európskych zákazníkov, že musia predávať ropu či plyn pod cenu, že k nim neprúdi investičný kapitál, majú vysokú infláciu, draho musia dovážať zakázané tovary.

Lenže EÚ, USA a ich spojenci nezaviedli hospodárske sankcie proti Rusku, aby tamojšie hospodárstvo zrazili na kolená, ale aby oslabili schopnosť ruskej armády bojovať proti Ukrajine. Aspoň nám to tvrdili a tvrdia. Lenže nič také ani po takmer dvoch rokoch nevidíme. Naopak, po prvej úspešnej protiofenzíve ukrajinskej armády bola druhá neúspešná. A v poslednom období prichádzajú z bojísk skôr správy o malých ruských úspechoch.

Už vlani v lete štvorhviezdičkový americký generál John Allen povedal, že „môžeme len dúfať, že táto operácia a operácie v ďalších rokoch nakoniec prinútia Rusov zasadnúť za rokovací stôl“. A na otázku, či vojna bude trvať roky vyhlásil: Môžu to byť roky, na to musíme byť pripravení. Nebude tu len jedna protiofenzíva, ktorou sa vojna skončí, na to nemajú Ukrajinci dosť síl.“ Pritom túto prognózu postavil na presvedčení o úspešnosti vtedy pripravovanej letno-jesennej protiofenzívy, ktorá sa napokon úspešne neskončila.

A pred mesiacom sme sa zo CNN dozvedeli, že „vojna na Ukrajine potrvá najmenej ďalšie dva roky, odhadujú americké a ďalšie západné spravodajské služby“. Ba dokonca, že „sa západné spravodajské služby domnievajú, že vojna bude zrejme oveľa dlhšia ako prezidentské mandáty vo Washingtone!“ Lebo „niektorí západní a americkí predstavitelia tvrdia, že konflikt bude pokračovať až ďalších päť rokov.“

Ale toto nám pred dvoma rokmi nikto nepovedal. Nikto v Bruseli pri zavádzaní nových a nových sankcií nehovorí, že nebudú mať žiadny dopad na dĺžku vojny na Ukrajine. Oháňať sa pomocou „Ukrajincom“ a pritom ich nechať denne zomierať s perspektívou, že ich zahynú ešte desať- či možno stotisíce je vrcholom nechutného cynizmu: „Vy, Ukrajinci, síce budete naďalej zomierať a vojna bude ničiť vašu krajinu, ale ruská ekonomika bude trpieť.“ Jednoducho hnusné.

Sankcie sú na … a nechránia pred krutou smrťou žiadneho ukrajinského vojaka, ani civilistu. Zachrániť ich môže len mier. Ak chce byť Európska únia skutočne silným globálnym hráčom, treba na čelo Európskej komisie a jej diplomacie dosadiť ľudí, ktorí budú okamžite schopní predstaviť reálny mierový plán pre Ukrajinu. A začať ho presadzovať. Nie rečami, ale činmi.

Vďaka hrdinom SNP zostala Cetuna v roku 1945 nepokorená

26.02.2024

Dňa 27.2.1945 sa v Cetuni pod Javorinou odohral dôležitý partizánsky boj. Oddiel pod vedením kpt. Miloša Uhra odolával nepriateľom, ktorí naplánovali akciu do Cetune. Nepriaznivé počasie, presila i zrada poznačili túto najväčšiu bojovú akciu partizánov v Podjavorinskom kraji. Boj bol neľútostný a trval skoro celý deň. Cetuna zostala nepokorená, i keď straty boli [...]

Plán obnovy: Po Matovičovi a Hegerovi sme zdedili veľký problém

25.02.2024

Bolo že to radosti, keď Matovičovej vláde Európska komisia schválila Plán obnovy. Hlavu si ale nad ním veľmi nelámali. Ani komisia ani Matovič s Hegerom.

Vyššie dane pre milionárov sú fér a správne

18.02.2024

Keď platení propagandisti z INESS alebo taký Richard Sulík vytiahnu do boja, môžete si byť istí, že ide o súkromné peniaze. Ich vlastné, alebo peniaze ľudí a firiem, ktoré si manipulácie verejnej mienky z dielní INESS či INEKO môžu dovoliť. A aj si dovoľujú.

Roman Michelko

Vyšetrovateľ Čurilla žaluje poslanca Michelka, žiada 70-tisíc eur a ospravedlnenie

03.03.2024 10:15

Dôvodom je výrok Michleka, ktorý označil Čurillu za zločinca a neschopáka, ktorý je priamo zodpovedný za nevyšetrenie vraždy študenta Tupého.

f-16 kalinak

Stíhačky F-16 definitívne putujú na Záhorie. Rezort obrany pre ne kupuje mobilné hangáre. Kaliňák pripustil rozšírenie letky

03.03.2024 10:00

Na Sliači máme pre F-16 hangáre, no nemáme rolovacie dráhy. V Kuchyni je to zase úplný opak.

Štefan Harabin

Harabin sa postaví pred špecializovaný súd, za vyjadrenia k vojne na Ukrajine

03.03.2024 09:20

Súdny proces s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR by sa mal na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku začať 25. marca.

Rubymar, Červené more

Potopenie húsíami poškodenej lode Rubymar ohrozuje ekosystém Červeného mora

03.03.2024 08:15

USA i jemenské úrady v nedeľu varovali pred rizikom, ktoré pre životné prostredie predstavuje náklad hnojív z lode Rubymar potopenej v Červenom mori.

Braňo Ondruš

štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 10974x
Priemerná čítanosť článkov: 1829x

Autor blogu

Kategórie