Založ si blog

Cynické lži o sankciách proti Rusku

Na blogu SME som si prečítal priam cynický článok o protiruských sankciách s názvom Nad Ruskom sa sťahujú mraky. Tímlíder strany SaS pre obranu Ivan Bilohuščin sa „vytešuje“, že konečne „začínajú fungovať“. V skutočnosti to tvrdí na základe bludov, ktoré nijako neovplyvňujú Moskvu v pokračovaní bojov na Ukrajine.

Nemá zmysel opakovať, nad čím sa autor tak teší, kto chce, prečíta si sám. Dôležitejšie je niečo iné. Cynizmus, s akým sa tento typ ľudí na samotné sankcie pozerá. Pre nich sú potvrdením funkčnosti sankcií hospodárske škody v ich dôsledku: že Rusi stratili európskych zákazníkov, že musia predávať ropu či plyn pod cenu, že k nim neprúdi investičný kapitál, majú vysokú infláciu, draho musia dovážať zakázané tovary.

Lenže EÚ, USA a ich spojenci nezaviedli hospodárske sankcie proti Rusku, aby tamojšie hospodárstvo zrazili na kolená, ale aby oslabili schopnosť ruskej armády bojovať proti Ukrajine. Aspoň nám to tvrdili a tvrdia. Lenže nič také ani po takmer dvoch rokoch nevidíme. Naopak, po prvej úspešnej protiofenzíve ukrajinskej armády bola druhá neúspešná. A v poslednom období prichádzajú z bojísk skôr správy o malých ruských úspechoch.

Už vlani v lete štvorhviezdičkový americký generál John Allen povedal, že „môžeme len dúfať, že táto operácia a operácie v ďalších rokoch nakoniec prinútia Rusov zasadnúť za rokovací stôl“. A na otázku, či vojna bude trvať roky vyhlásil: Môžu to byť roky, na to musíme byť pripravení. Nebude tu len jedna protiofenzíva, ktorou sa vojna skončí, na to nemajú Ukrajinci dosť síl.“ Pritom túto prognózu postavil na presvedčení o úspešnosti vtedy pripravovanej letno-jesennej protiofenzívy, ktorá sa napokon úspešne neskončila.

A pred mesiacom sme sa zo CNN dozvedeli, že „vojna na Ukrajine potrvá najmenej ďalšie dva roky, odhadujú americké a ďalšie západné spravodajské služby“. Ba dokonca, že „sa západné spravodajské služby domnievajú, že vojna bude zrejme oveľa dlhšia ako prezidentské mandáty vo Washingtone!“ Lebo „niektorí západní a americkí predstavitelia tvrdia, že konflikt bude pokračovať až ďalších päť rokov.“

Ale toto nám pred dvoma rokmi nikto nepovedal. Nikto v Bruseli pri zavádzaní nových a nových sankcií nehovorí, že nebudú mať žiadny dopad na dĺžku vojny na Ukrajine. Oháňať sa pomocou „Ukrajincom“ a pritom ich nechať denne zomierať s perspektívou, že ich zahynú ešte desať- či možno stotisíce je vrcholom nechutného cynizmu: „Vy, Ukrajinci, síce budete naďalej zomierať a vojna bude ničiť vašu krajinu, ale ruská ekonomika bude trpieť.“ Jednoducho hnusné.

Sankcie sú na … a nechránia pred krutou smrťou žiadneho ukrajinského vojaka, ani civilistu. Zachrániť ich môže len mier. Ak chce byť Európska únia skutočne silným globálnym hráčom, treba na čelo Európskej komisie a jej diplomacie dosadiť ľudí, ktorí budú okamžite schopní predstaviť reálny mierový plán pre Ukrajinu. A začať ho presadzovať. Nie rečami, ale činmi.

Európsky parlament trestuhodne zneužíva Ukrajincov a ignoruje Ukrajincov

17.07.2024

Deklarácia opakuje vojnové floskuly a žiada eskaláciu vojny. Ukrajincom a Ukrajinkám neprináša ani štipku nádeje na mierové riešenie strašného konfliktu.

Získať viac za naše dane

15.04.2024

Ozajstným problémom verejného obstarávania je jeho jednostranné zameranie na cenu. Práve toto vedie k nehospodárnemu míňaniu verejných financií, lebo si musíte kúpiť nekvalitnú službu alebo tovar, ktorým nedosiahnete požadovaný výsledok.

Vojaci NATO na Ukrajine. Už to nie je strašenie

11.03.2024

Už to nie je žiadne „populistické strašenie“, ale reálne nastolená otázka. Francúzsky prezident Emmanuel Macron aktívne vytvára koalíciu európskych krajín s cieľom vyslať vojakov členských štátov NATO na Ukrajinu.

mníšek, gelnica, podvod

Dôchodcu okradli o 83-tisíc eur. Dvojicu podvodníkov však pustili na slobodu

18.07.2024 13:17

Vďaka novele trestného zákona sa dostala na slobodu dvojica podvodníkov z Mníška nad Hnilcom v okrese Gelnica.

Fico

Prieskum SANEP: Dôveryhodnosť šéfov strán kopíruje ich preferencie, vedie Fico

18.07.2024 12:45

Prieskum spoločnosti SANEP v júli sa zameral na dôveryhodnosť predsedov politických strán.

Maďarsko SR Pellegrini prezident návšteva

Pellegrini: Maďarsko prisľúbilo predĺženie ochrany vzdušného priestoru SR. Bratislava nebude bojkotovať predsedníctvo Budapešti

18.07.2024 12:45, aktualizované: 13:15

Súčasťou programu prezidenta je aj kladenie venca k pamätnej tabuli Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.

rokovanie, parlament, NR SR,

Prieskum SANEP: Smer s odstupom od PS, Hlas zostáva kľúčový pre každú koalíciu

18.07.2024 12:30

Do parlamentu by sa podľa júlového prieskumu preferencií politických strán od spoločnosti SANEP dostalo len šesť strán.

Braňo Ondruš

štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 26497x
Priemerná čítanosť článkov: 2208x

Autor blogu

Kategórie