Keď ide o kšeft, západné firmy protiruské sankcie ignorujú

Veľké západné firmy napriek sankciám „veselo“ podnikajú v Rusku. Zarábajú miliardy a platia tam dane, z ktorých Kremeľ financuje svoju armádu. A politikom v EÚ či v USA to zjavne neprekáža.

Keď politik vysloví názor, že politiku sankcií proti Rusku treba prehodnotiť, okamžite je obvinený, že „slúži Kremľu“. Realita je však taká, že nie „ruské trollie farmy“, ale ukrajinskí a západoeurópsky investigatívci jasne dokazujú, že protiruské sankcie nefungujú. Opäť raz ťahajú za kratší koniec bežní ľudia a brutálne sa nabaľujú oligarchovia.

Zistenia Kyjevskej ekonomickej univerzity a medzinárodného združenia B4Ukraine totiž dokazujú, že sankcie nielen zlyhávajú, ale selektívne z nich profitujú veľké západné firmy. Analytici sa pozreli na údaje o zaplatených daniach z príjmu za rok 2022 a našli v nich dôkazy, že globálne korporácie prostredníctvom svojich ruských podnikov vykázali za rok 2022 príjmy vo výške 214 miliárd dolárov. Zisk, ktorý v Rusku zdanili predstavoval minimálne vyše 14 miliárd dolárov a zaplatená daň presiahla 3,5 miliardy dolárov. Autori však upozorňujú, že s veľkou pravdepodobnosťou sú tieto údaje podhodnotené a ide len o špičku ľadovca.

Bez akýchkoľvek pochybností predstavuje skutočný príspevok západných firiem do ruského štátneho rozpočtu oveľa vyššiu sumu. Nielen preto, lebo zistené údaje nemusia byť kompletné, ale najmä preto, lebo ide len o dane z príjmu samotných firiem. Lenže ruský štátny rozpočet napĺňajú aj dane, ktoré platia ich tamojší zamestnanci zo svojich miezd, ako aj DPH či spotrebné dane, ktoré platia jednak samotné firmy pri svojich obchodných transakciách, ale aj ich zamestnanci, keď si čokoľvek kúpia.

Pokrytectvo európskych vlád

V zozname spoločností, ktoré sa vysmievajú zo sankcií sú viaceré známe značky. Dominujú výrobcovia tabakových výrobkov a alkoholu, nasledovaní predajcami rôzneho spotrebného tovaru a výrobcami automobilov. Napr. americká firma Philip Moris vykázala za rok 2022 v Rusku príjmy takmer 8 miliárd dolárov (USD), jej japonská konkurentka Japan Tobacco International (so sídlom vo Švajčiarsku!) takmer 7 a pol miliardy USD a francúzska firma Leroy Merlin bezmála 5 miliárd. A aby to bolo „národne“ pestré, do prvej desiatky sa dostala aj britská British American Tobacco (takmer 4 a pol miliardy dolárov), holandská firma VEON (4 miliardy), či nemecký veľkoobchodný predajca podnikajúci aj u nás Metro AG (takmer 3 a pol miliardy USD). 

Medzi firmami, ktoré aj v prvom roku ruskej invázie „otáčali“ miliardy zaradili ukrajinskí analytici aj nemeckú firmu Metro, ktorú dobre poznáme aj zo Slovenska či Česka alebo Rakúska. S príjmami za rok 2022 dosahujúcimi bezmála 3,5 miliardy USD ukrajinskí analytici zaradili Metro na ôsmu priečku. Nemecká vláda pritom patrí medzi nekompromisných kritikov Kremľa a rovnako ako (vtedajšia) slovenská či česká necháva „ctihodných“ podnikateľov na pokoji, hoci sa navonok išli „roztrhnúť“, ako veľmi odsudzujú ruskú vyhladzovaciu vojnu proti Ukrajincom.

Od takýchto vlád by ste čakali, že urobia všetko pre to, aby ich vlastné firmy a ich vlastní podnikatelia nepomáhali financovať opačnú stranu. Aký to má, preboha, význam, že sa usilujeme vyzbrojovať ukrajinskú armádu a posielame na Ukrajinu humanitárnu pomoc, keď naši vlastní podnikatelia „veselo“ v Rusku podnikajú a svojimi daňami pomáhajú vyzbrojovať tamojšiu armádu?!?

Bežným ľuďom rastú ceny, oligarchovia zarábajú

Práve toto je jasný príklad toho, že európske vlády to so sankciami v skutočnosti nemyslia vážne. Doteraz som od kancelára Scholtza nepočul ani len jednu vetu odsudzujúcu Metro. Obyčajní ľudia musia čušať a znášať ďalekosiahle negatívne dopady sankcií v podobe brutálnej inflácie, zničujúcich cien energií a potravín, ale bohatí oligarchovia na sankcie kašlú, ba dokonca na nich nebotyčne zarábajú, keďže časť ich konkurentov z ruského trhu odišla.

Neobstojí ani argument, že tieto firmy v Rusku predávajú „tovary základnej povahy“. Toto totiž tvrdili analytikom KEU a B4UKraine a takto obhajujú svoje zotrvávanie na ruskom trhu. Bolo by to na smiech, keby to nebolo také cynické a bezohľadné. Čo vyrába Philip Moris alebo British American Tobacco je nám všetkým jasné, čo predáva Metro, tiež a francúzska firma Leroy Merlin je predajcom domácich a záhradníckych potrieb! Tu nejde o lieky, zdravotnícky či dokonca humanitárny materiál, alebo aspoň o základné potraviny, aby obyčajní Rusi neboli rukojemníkmi svojej vlády a sankcií. Navyše niet pochybností, že Rusi by dokázali nahradiť cigarety, hrnce či alkohol z iných zdrojov, tak ako sa dokázali vyrovnať s odchodom McDonaldu.

Západné vlády nám jednoducho aj v prípade protiruských sankcií predvádzajú svoju dvojtvárnosť a bezcharakternosť svojej zahraničnej politiky. Americké firmy prispeli do ruského štátneho rozpočtu v roku 2022 sumou 712 miliónov USD, nemecké sumou 402 miliónov, švajčiarske sumou 275 miliónov, britské a japonské sumou 205 miliónov dolárov.

Nie „ruské trollie farmy“, ale ukrajinskí a západoeurópsky investigatívci jasne dokazujú, že v prípade protiruských sankcií opäť raz ťahajú za kratší koniec bežní ľudia a brutálne sa nabaľujú oligarchovia. My, radoví občania, nemôžeme profitovať z lacného ruského plynu a ropy, ale oligarchickí kamaráti „demokratických“ politikov môžu bez akejkoľvek ujmy pokojne profitovať na ruskom trhu a navyše financovať ruské vojenské výdavky.

Aj toto šialenstvo dokazuje, že protiruské sankcie nefungujú a sú nielen neúčinným, ale dokonca vedome zastieracim manévrom. A neslúžia ani úsiliu o spravodlivý mier na Ukrajine, ani záujmom a potrebám demokraticky a slobodomyseľne zmýšľajúcich Európanov.

Migračná politika EÚ čoraz viac obmedzuje slobodu pohybu

15.08.2024

Nemecká ministerka vnútra chváli posilnenie hraničných kontrol, ktoré nedávno odmietala. Tie však popierajú zmysel Schengenskej dohody a sú dôkazom zlyhania migračnej politiky európskych inštitúcií.

Náš „spojenec“ Turecko

08.08.2024

Turecký prezident hrozí vojenskou intervenciou proti Izraelu. Na základe akých univerzálnych princípov a hodnôt Európska únia definuje spojenectvo, ak sú spojencami aj takéto antagonistické štáty?

Európsky parlament trestuhodne zneužíva Ukrajincov a ignoruje Ukrajincov

17.07.2024

Deklarácia opakuje vojnové floskuly a žiada eskaláciu vojny. Ukrajincom a Ukrajinkám neprináša ani štipku nádeje na mierové riešenie strašného konfliktu.

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

asteroid

Na Zem sa rúti asteroid: Experti predpokladajú, že sa rozpáli nad Ruskom

03.12.2024 15:30

Do zemskej atmosféry vletí asteroid a podľa astronómov našu planétu Zem aj zasiahne.

Seoul / Martial Law / JK Army /

Juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo. Armáda zakázala politické strany, pokúsila sa vtrhnúť do parlamentu

03.12.2024 15:15, aktualizované: 17:21

K tomuto kroku sa podľa vlastných slov musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok.

Braňo Ondruš

poslanec Európskeho parlamentu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 33307x
Priemerná čítanosť článkov: 2379x

Autor blogu

Kategórie